Rozladěné trávení? Febichol

Experimentálně byly prokázány některé zajímavé farmakologické vlastnosti fenipentolu, jako schopnost zvýšit vylučování žluče jak co do objemu, tak co do zvýšené sekrece žlučových kyselin, bilirubinu a kyseliny glukuronové.
Získávání fenipentolu chemickou modifikací extraktů z KOŘENE KURKUMY by však bylo značně ekonomicky neefektivní, neboť by se jím získal fenipentol pouze v malém množství. Syntetický způsob výroby, který je dnes jako jediný využíván, navíc zajišťuje fenipentol požadované čistoty a kvality.

ZAJÍMAVOSTI O KURKUMĚ

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) je vytrvalá, asi půl metru vysoká rostlina se zduřelým článkovaným oddenkem, z něhož vyrůstají listy a kořeny.

V indickém a čínském lékařství se kurkuma používala již před tisíci lety k zmírnění průběhu množství chorob. Ulevovala od plynatosti, upravovala nepravidelnou menstruaci a zklidňovala porodní bolesti. Pomáhala při ledvinových, žlučníkových a jaterních potížích a kolikách.

Silný nápoj z kurkumy se v minulosti podával jako protilék po uštknutí pavoukem nebo hadem a dokonce i při otravě nevhodným nápojem nebo jídlem.

Green thum up

POKUS PRO MLADÉ CHEMIKY

Uvařte si čaj z kurkumy, dejte do zkumavky, přidejte ocet nebo jedlou sodu.  Sledujte, jak se roztok zabarví. Pigmenty jsou citlivé na změnu PH. V kyselém prostředí se barví žlutočerveně a v alkalickém červenohnědě.

UDĚLEJTE SI I NEVIDITELNÉ PÍSMO.

Napište něco čajem z kurkumy. Aby se písmo objevilo, použijte běžný kuchyňský ocet nebo roztok jedlé sody. Polijte papír s neviditelným písmem jedním z roztoků a písmo se ukáže.